Jófalat
47. hét
november 18 - 23

Dietetikus ajánlásával!

Vissza az előző oldalra

Cukorbeteg és IR diéta: Tippek és trükkök az egészséges táplálkozáshoz

Az inzulinrezisztencia diéta (IR diéta) és a cukorbeteg diéta nem csak azok számára fontos, akik már diagnosztizáltak valamilyen anyagcsere-problémával. Az egészséges táplálkozás mindenki számára alapvető fontosságú, és a megfelelően összeállított diétás étrend betartása jelentős pozitív hatással lehet az életminőségre. 

A Jófalat küldetése, hogy ízletes és tápláló ételeket kínáljon minden ügyfelének, beleértve a cukorbetegséggel és inzulinrezisztenciával küzdőket is. Hiszünk abban, hogy az egészséges táplálkozás kulcsfontosságú az inzulinrezisztencia kezelésében és a súlykontrollban, valamint tudjuk, hogy a megfelelő diétás étrend kiválasztása kihívást jelenthet. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan lehet könnyen és hatékonyan követni az IR diétát és a cukorbeteg diétát, valamint hogyan segít ebben a Jófalat dietetikusa.

Cukormentes és további mentes leveseinket és ételeinket megtekintheti aktuális étlapunkon.

Az inzulinrezisztencia diéta

Az ir diétás ételek fogyasztásának célja, hogy a szervezet szénhidrát anyagcseréje javulni tudjon, kevesebb inzulint termeljen a szervezet, és ennek okán elkerüljük az esetleges rosszulléteket, vércukorszint leesést. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül, néhány alapelvet ismertetünk:

  • Gyakori, kis étkezések: Habár nincs kőbe vésett szabály arra, hogy napi hányszor kell étkezni, egyéni igény alapján azonban elmondható, hogy a napi minimum 3, de akár max. 7 étkezés beiktatására is szükség lehet. Egyszerre kisebb adagokat fogyasszunk, figyelembe véve a teltségérzetünk alakulását. Az adagnagyságok beállításával a szénhidrátfelszívódás egyenletesebb lehet, valamint a vércukorszint is kiegyensúlyozottabbá válhat.
  • Alacsony glikémiás indexű ételek: Olyan ételeket válasszunk és készítsünk, melyek lehetőleg nem tartalmaznak hozzáadott cukrot, illetve összességében alacsony glikémiás index-el rendelkeznek. Köretként részesítsük  előnyben a teljes kiőrlésű gabonák, magasabb rosttartalmú álgabonákat, és változatos formában fogyasszunk zöldségeket is. Főétkezésnél a tányérkép legyen komplex. Ételeinkhez használjunk jó minőségű olajokat, magvakat és figyeljünk oda a megfelelő fehérjebevitelre is.
  • Fehérjében gazdag ételek: A fehérjék nem csak az izmok építésében játszanak fontos szerepet, de hozzájárul a nagyobb teltségérzet kialakulásához és segítségünkre van a vércukorszint szabályozásában.
  • Telített és telítetlen zsiradékok aránya: érdemes lehet a telített zsiradékok fogyasztásának mérséklése, a telítetlen, döntően növényi eredetű zsiradékok fogyasztásának javára. Étkezéseinkbe iktassuk be a magfélék, hidegen sajtolt olajok és halak fogyasztását is, miközben pl. a zsíros húsok, zsírdús tej és tejtermékek fogyasztását csökkentjük.

Cukorbeteg diéta

Ennek a diétának a követése közel azonos az inzulinrezisztencia diétához, de néhány speciális szempontot nem kell figyelembe kell venni a cukormentes diétás ételek és étrend betartása kapcsán:

  • Szénhidrátok figyelése: A gyógyszeres kezelés mellett muszáj szigorúan betartani az orvosi javaslatra előírt és előzőlegesen beállított szénhidrátmennyiségeket, hogy elfogyasztásra kerüljenek!
  • Rendszeres testmozgás: Az aktív életmód segít a vércukorszint szabályozásában és javítja az inzulinérzékenységet. Érdemes ezért monitorozni, hogy a sportolás milyen hatással van a vércukorszintre rövidebb és hosszabb távon egyaránt. Mozgás során is mindig legyen felkészülve egy esetleges vércukor megingás elkerülésére.

Amennyiben Ön más további ételintolerancia, vagy allergia kapcsán érintett, ezért más diétát szükséges folytatnia, ajánljuk átfogóbb blogcikkünket a témában:

Tippek és trükkök a mindennapi étrendhez

A fent említett speciális diétáknak a betartása nem feltétlenül jelent lemondást vagy esetlegesen egy sztereotíp módon előttünk megjelenő unalmasnak nyilvánított diétás étrend fogyasztását.

Legyünk kreatívak és válogassunk a megannyi felhasználható alapanyag közt, mellyel végeredményben az eddigi étrendünk alapanyagfelhasználását akár még bővíteni is tudjuk. Fontos azonban, hogy a diéta tervünktől ne térjünk el, így erre az alábbiakban olvashat néhány tippet, hogyan teheti ezt meg egyszerűbben:

  • Étkezési napló vezetése: Jegyezzük fel, mikor, mit és mennyit eszünk, hogy könnyebben nyomon követhessük az étrendünk hatását a vércukorszintre.
  • Étkezési tervek készítése: Heti szinten tervezzük meg az étkezéseinket, így elkerülhetjük a hirtelen jött éhségrohamokat és az egészségtelen választásokat.    

Ebben segít a Jófalat hiszen nálunk két hétre előre megtervezheted az étkezéseidet és mi ingyen házhoz szállítjuk.

Ha további segítségre van szükséged ennek a két diétás étrendnek a követésével, akkor regisztrálj és hozz létre személyre szabott fiókot, hogy mindig azokat az ételeket lásd elsőnek amelyek támogatják a diétádat.

A Jófalat étlapján a jobb oldali menü sávban található a Falatszűrő beállításunk. Ennek segítségével egyénire szabhatja fiókját, így azokat az ételeket fogja kiemelni, amely ideális az Ön számára. Ezen belül a tápértékekre kattintva megadhat minimum és maximum értékeket, hogy megfelelő ételeket válogathasson össze diétájához. Így abban is tudunk segíteni, hogy támogassuk étkezési szokásait.

A regisztrációval egyidejűleg feliratkozhatsz hírlevelünkre amelyben minden héten elküldjük az étlapot és blog ajánlónkat.

Mindkét speciális diéta követése hozzájárulhat az egészséges életmódhoz és a jobb életminőséghez. A megfelelő táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a tudatos étkezési szokások kialakítása segíthet abban, hogy jobban érezzük magunkat és elkerüljük a vércukorszint ingadozását. Próbáld ki az itt megosztott tippeket és trükköket, és tapasztald meg a pozitív változásokat!

Amennyiben további kérdése merülne fel ételrendelés vagy dietetikusi tanácsok kapcsán felkereshet minket kérdésével az alábbi elérhetőségeken:

További cikkeink a témában:

Másik cikkünk a témában: